Voting Results

Audubon General Election Results

The unofficial results of Audubon County voting are as follows:

Audubon City Elections

Mayor (vote for one)

Barbara Jacobsen - 171

Scattering - 2

City Council Members (vote for two)

Jacob Murray - 155

Andrew Grabill - 180

Audubon School Elections

Board Member at Large (vote for three)

Christine Konkler - 213

Mark Nissen - 225

Joni Madsen - 220

Public Measure A

Shall the City of Audubon be authorized to impose a Hotel and Motel Tax of 7 percent effective Jan. 1, 2020?

Passes with 121 yes votes to 79 no votes.

Exira City Elections

Mayor (vote for one)

Mike Huegerich - 113

Scattering - 1

City Council Member (vote for three)

Robert Sorensen - 92

Mark A Paulsen - 81

Clark M Borkowski - 81

Isaac Kommes - 60

Scattering - 2

Exira-Elk Horn-Kimballton School Elections

Board Director at Large (vote for four)

Terri Harris - 179

Joel D Schlueter - 202

Matthew Jorgensen - 192

Jodee Dixon - 176

Scattering - 6

Brayton City Elections

Mayor (vote for one)

Cally Christensen - 16

Scattering - 2

City Council Member (vote for three)

Tanya Marshall - 16

Steve Fister - 19

Steven L Sykes - 17

Scattering - 3

Kimballton City Elections

Mayor (vote for one)

Glen Hoegh - 51

Millette Shores - 29

City Council Member (vote for three)

Ramadas Jivatma - 2

Peggy Mortensen - 39

Joanie Heuton - 34

Justin Larsen - 28

Carol Hartvigsen - 49

Scattering - 3

Gray City Elections

Mayor (vote for one)

no candidate listed - 0

City Council Member (vote for three)

Val Woodrum - 8

Samuel Wendl - 8

Penny Schmidt - 6

IKM Manning School Elections

Board Director at Large (vote for one)

Zachary J Meiners - 3

Board Director DD1A (vote for one)

Beth C Williams - 3

Board Director at large 2A (vote for one)

David Heller - 1

Board Director at large 2B (vote for one)

Roger E Rasmussen - 3

Coon Rapids-Bayard School Elections

School Board at Large (vote for four)

Jessica Chrystal - 0

Timothy Owen Lee - 0

Kyler South - 0

Jeff Andersen - 0

Jason Rosenbeck - 0

Teresa Gelhaus - 0

Adair-Casey School Elections

Board Member Director District (vote for two)

Randy Carney - 0

Dallas Dinkla -0

Atlantic School Elections

Board Member at Large (vote for three)

Laura McLean - 3

Jenny Williams - 0

Nicholas Hunt - 1

Benjamin Winford - 3

Mark C Foegen - 2

CAM School Elections

Board Member North (vote for one)

Julie Williamson - 0

Board Member South (vote for one)

Michael Plagman - 0

Guthrie Center School Elections

School Board at Large (vote for three)

Tim Benson - 1

Wanda Knobbe - 1

Wilma Stetzel - 1