AVOCA – AHSTW’s girls had runners finish 7-8-9, and it added up to a championship at their own Viking Invitational Tuesday at Avoca Golf Course.

Seniors Julia Kock finished seventh with a time of 21:34, with Holly Hoepner coming in a place and second behind. Chloe Falkena was ninth with a time of 21:59.

Jade Draman (16th) and Kailey Jones (23rd) were right behind, both seniors, to round out the scoring.

The Lady Vikes finished with 49 points, four ahead of Logan-Magnolia, who had individual champion Courtney Sporrer with an impressive time of 19:49.

Audubon finished fifth and Exira-EHK sixth. Wheeler Hannah Thygesen came in sixth as the area’s top finisher with a time of 21:12, while the Spartans were led by Camryn Paulsen and her time of 24:43, good for 28th place.

Riverside’s Becca Cody was her team’s best, placing 21st, while Griswold’s Maddy Main was the Tigers’ best coming in 33rd.

BOYS RACE

Riverside, competing in just its second meet of the season and second in as many days, was paced by Ben Schroder, the area’s top finisher with a time of 18:32. He placed ninth.

The Bulldogs were the only team to score at the meet, placing sixth. Eric Duhacheck (19:58, 23rd), Mason McCready (20:34, 30th), Brant Spies (21:16, 35th) and Dalton Smith (22:12, 47th) were the other scoring runners for the Bulldogs.

Leaders for the other teams were Jackson Deist for Audubon (19:14, 17th) Caleb Hatch for AHSTW (32nd, 20:50), Treaven Hill-Borger for Exira-EHK (21:47, 41st) and Jeremy Sheeder for Griswold (21:56, 42nd).

AHSTW Viking Invitational

Tuesday, Sept. 15, at Avoca Golf Course

Boys results

Scores: 1. Missouri Valley 54, 2. IKM-Manning 58, 3. Treynor 96, 4. Underwood 98, 5. Woodbine 117, 6. Riverside 134, 7. Logan-Magnolia 146, 8. Council Bluffs St. Albert 168.

Winner: Cole Dooley (T) 16:58.

Area team results (top 7 only)

AHSTW: 32. Caleb Hatch 20:50, 56. Bryce Mourick 22:47. Audubon: 17. Jackson Deist 19:14, 55. Ely Deist 22:46, 71. Derek Bald 28:02. Exira-EHK: 41. Treaven Hill-Borger 21:47. Griswold: 42. Jeremy Sheeder 21:56, 48. Kyler Navarro 22:20. Riverside: 9. Ben Schroder 18:32, 23. Eric Duhachek 19:58, 30. Mason McCready 20:34, 35. Brant Spies 21:16, 47. Dalton Smith 22:12, 58. Connor Stevens 23:35, 67. Caleb Stevens 25:26.

Girls results

Scores: 1. AHSTW 49, 2. Logan-Magnolia 53, 3. Treynor 85, 4. Underwood 102, 5. Audubon 129, 6. Exira-EHK 130, 7. Missouri Valley 146.

Winner: Courtney Sporrer (Lo-Ma) 19:49.

Area team results (top 7 finishers only)

AHSTW: 7. Julia Kock 21:34, 8. Holly Hoeper 21:35, 9. Chloe Falekna 21:59, 16. Jade Draman 23:36, 23. Kailey Jones 24:19, 40. Jordan Blotzer 25:45, 51. Abbie Willett 28:16. Audubon: 6. Hannah Thygesen 21:13, 15. Katelyn Nielsen 23:34, 47. Jordan Porsch 27:42, 55. Madison Burr 29:04, 56. Chloe Anderson 29:35, 65. Taryn Zinke 32:39. Exira-EHK: 28. Camryn Paulsen 24:43, 29. Ella Petersen 24:46, 34. Quinn Grubbs 25:13, 36. Kate Hansen 25:19, 49. Tatum Grubbs 28:00, 54. McKenzie Yoshida 29:00, 59. Haley Harris 29:55. Griswold: 33. Maddy Main 25:09, 71. Bailey Baucom 37:08. Riverside: 21. Becca Cody 24:02, 22. Stormy Noble 24:05.